Follow Us

Blaski i cienie leasingu samochodowego

Blaski i cienie leasingu samochodowego

Pytanie o to, czy leasing samochodowy jest rozwiązaniem opłacalnym, pada często. Trudno przy tym nie odnieść wrażenia, że uzyskanie jednoznacznie twierdzącej lub jednoznacznie przeczącej odpowiedzi na nie, nie należy do zjawisk częstych. Wynika to przede wszystkim z tego, że, podobnie jak każdy inny produkt finansowy, leasing ma zarówno zalety, jak i pewne niedociągnięcia.

Zalety leasingu samochodowego

Osoby decydujące się na samochód w leasingu zwracają uwagę przede wszystkim na to, że rozwiązanie takie generuje spore oszczędności. Gdy dobre auto potrzebne jest natychmiast, żadna inna opcja nie może być uznana za opłacalną. Jakby tego było mało, leasing generuje również spore ulgi podatkowe, o których nie ma mowy podczas zaciągania kredytu samochodowego.

Blaski i cienie leasingu samochodowego

Podmiot, który decyduje się na świadczenie tej usługi, myśli przede wszystkim o korzyściach, jakie sam może odnieść z tego tytułu. A jednak, leasing jest tańszy niż kredyt samochodowy, a do tego firmy leasingowe nie wykazują się aż tak dużym poziomem restrykcyjności, gdy nadchodzi czas oceny zdolności kredytowej, jak ma to miejsce w przypadku banków. Mówiąc o zaletach leasingu warto przypomnieć także o tym, że użytkownik jest zwolniony nie tylko z akcyzy samochodowej, ale i podatku PCC

Niedociągnięcia leasingu samochodowego

Oczywiście, leasing samochodu to także pewne niedociągnięcia. Najpoważniejsze związane jest z tym, że leasingobiorca nie jest właścicielem pojazdu, a do tego sam ponosi te koszty, które są związane z naprawami serwisowaniem. Musi też, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku kredytu samochodowego, sam wykupić ubezpieczenie komunikacyjne, nie ma też prawa do dokonywania modyfikacji w pojeździe, który użytkuje. Same koszty leasingu również nie są jedynie symboliczne, konieczne jest bowiem posiadanie wkładu własnego.

Kiedy leasing się opłaca?

O leasingu samochodowym nie można mówić jako o rozwiązaniu nieopłacalnym. Należy jednak pamiętać o tym, że jego atrakcyjność w dużej mierze uzależniona jest od wyboru dobrego partnera. Takim może być choćby Santander Consumer Multirent – firma z wyjątkowo ciekawymi propozycjami dla leasingobiorców.

Dodaj komentarz