Follow Us

Do czego można wykorzystać powietrzne pompy ciepła?

Do czego można wykorzystać powietrzne pompy ciepła?

Odnawialne źródła energii coraz śmielej wkraczają do naszych domów i firm. To bardzo dobrze, że zainteresowanie takimi nowoczesnymi, ekologicznymi rozwiązaniami wzrasta, ponieważ musimy lepiej dbać o środowisko naturalne. Jego zanieczyszczenie jest duże, a wykorzystywanie nieodnawialnych źródeł energii do wytwarzania energii czy ogrzewania budynków tylko zwiększa problem. Nie mówiąc już o tym, że takie źródła w pewnej chwili się wyczerpią. Powietrzne pompy ciepła pobierają energię z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Do czego mogą być wykorzystane?

Czym jest powietrzna pompa ciepła?

Powietrzne pompy ciepła są łatwe w montażu, a do tego bardzo wydajne. Mogą zostać zamontowane z łatwością nawet w już istniejącej instalacji, bez konieczności dokonywania rewolucyjnych przeróbek. Takie pompy istnieją w różnych rodzajach – na przykład w wersji gruntowej. Wersja powietrzna pobiera powietrze przez wentylator do parownika, w którym znajduje się także układ chłodniczy z cieczą. Ciecz odbiera ciepło z powietrza, jest podgrzewana, a następnie trafia do drugiego obiegu, wrze i w stanie parowym trafia do sprężarki. Gaz z kolei przekazuje swoje ciepło do obiegu grzewczego.

Do czego używa się powietrznych pomp ciepła?

Pompy ciepła, działające dzięki pobieraniu powietrza z zewnątrz, mogą służyć do ogrzewania pomieszczeń w domu. Zamontowany w budynku obieg grzewczy nagrzewa kolejne pokoje, tym samym sprawiając, że staje się w nich przyjemnie ciepło. Tego rodzaju instalacje są jednak wykorzystywane także do podgrzewania wody użytkowej. Choć większość osób kojarzy pompy ciepła z ogrzewaniem – czy to wody, czy też wnętrz – mogą one także być stosowane z powodzeniem w lecie. Oczywiście, wówczas także służą do ogrzewania wody użytkowej, ale mogą jednocześnie pomóc w trakcie upałów. Pompa powietrzna może w lecie służyć jako klimatyzacja. Wydmuchiwane przez pompę, chłodne powietrze wystarczy wówczas skierować do pomieszczenia. Tym samym będzie można odczuć przyjemny chłód. Istnieją już nawet specjalne pompy rewersyjne, które posiadają tak funkcję grzania, jak i chłodzenia.

Więcej o zastosowaniu powietrznych pomp ciepła przeczytasz na https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/

Dodaj komentarz