Follow Us

Fałszywe programy antywirusowe

Chociaż brzmieć może to dosyć mocno nieprawdopodobnie to prawdą jest, że stosowane są także fałszywe programy antywirusowe, które są złośliwym oprogramowaniem instalowanym co gorsza przez niczego nie świadomych użytkowników. Są to zwykle darmowe programy antywirusowe udostępniane na różnych stronach internetowych. Dokłada się także starań aby znajdowały się one stosunkowo wysoko w wynikach wyszukiwań w przeglądarkach internetowych. Zdarza się także że za takie programy pobiera się nawet opłaty, co ma nie jako uwiarygodniać samo oprogramowanie.

Po zainstalowaniu program może bo prawda wykrywać i usuwać z dysku twardego część wirusów, ale jego głównym zdaniem jest szpiegowanie użytkownika i co także się zdarza instalacja groźnego oprogramowania, a nawet przejęcie kontroli nad komputerem użytkownika. Aby uniknąć ryzyka zainstalowania fałszywego programu antywirusowego należy poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tematyką oprogramowania antywirusowego, aby dowiedzieć się które darmowe programy antywirusowe warto zainstalować, należy także pobierać je z oficjalnych stron internetowych aby uniknąć ryzyka zainstalowania groźnego oprogramowania którego celem może być właśnie inwigilacja użytkownika.

Producenci znanych, na ogół głównie odpłatnych programów antywirusowych przestrzegają przed takim oprogramowaniem, a niektórzy z nich udostępniają swoje własne, darmowe programy i narzędzia które pozwalają na wykrycie fałszywych programów antywirusowych, nawet jeszcze przed dokonaniem ich instalacji, analizie poddany może być wtedy kod danej aplikacji. Największym zagrożeniem które stanowią fałszywe programy antywirusowe jest niestety stosunkowo niska świadomość użytkowników którzy mogą wręcz nie zdawać sobie sprawy z istnienia takiego oprogramowania, które daje także fałszywe poczucie bezpieczeństwa, co może być jeszcze groźniejsze. Użytkownik może nie mieć praktycznie żadnych możliwości aby samodzielnie stwierdzić, że zainstalował takie oprogramowanie. Mało tego, po jego usunięciu w systemie nadal zostaną groźne składniki takiej aplikacji, które nadal mogą funkcjonować.

Dodaj komentarz