Follow Us

Groźne programy szpiegujące

Groźne programy szpiegujące

Jak pokazują najnowsze raportu nawet do 40 procent wszystkich użytkowników Internetu w Polsce pada ofiarą cyberprzestępczości Obecnie najczęściej spotykane zagrożenia to nie tylko wirusy ale także oprogramowanie szpiegujące, które przybierać może kilka różnych postaci. W najbardziej podstawowych wersjach programy takie po prostu wysyłają użytkownikom reklamy, także w dosyć dużych ilościach. W znacznym stopniu utrudnia to normalne korzystanie z komputera, oraz niepotrzebnie spowalnia łącze internetowe.

Cechą charakterystyczną takich programów jest próba przejmowania kontroli nad przeglądarką internetową co objawiać może się na kilka sposobów, na przykład zmianą głównej strony startowej, dodawaniem nowych pasków czy też wyświetlanie reklam na różnych stronach internetowych, nawet na takich, na których do tej pory treści reklamowe się nie pojawiały. Zdarza się, że programy te dodają na pulpicie użytkownika zupełnie nowe ikony, których nie da się w prosty sposób usunąć. Program szpiegujący może pod różnymi pozorami nakłaniać także użytkownika do wyłączenia zapory systemowej lub oprogramowania antywirusowego jeśli takowe znajduje się na komputerze, pojawiają się także próby blokowania antywirusów, chociażby poprzez utrudnienie im instalacji aktualizacji.

Często tuż po zainstalowaniu się w systemie oprogramowanie szpiegujące dokonuje skanowania dysku twardego w celu wyszukania poufnych informacji takich jak hasła czy w szczególności numery kart kredytowych. Normą może być także pobieranie informacji dotyczących naciskanych klawiszy czy nawet wykonywanie zrzutów z ekranu, co ma ułatwić w szczególności wykradanie haseł internetowych. Oprogramowanie szpiegujące może zainstalować się w systemie operacyjnym względnie łatwo jeśli użytkownik nie dysponuje dobrym oprogramowaniem antywirusowym, które zabezpieczać powinno przed instalacja oprogramowania szpiegującego lub też jest w stanie wykrywać jego obecność i aktywność w systemie oraz oprogramowanie szpiegujące usunąć. Zdarza się, że komputer może mieć zainstalowanych kilka odmian oprogramowania szpiegującego.

Dodaj komentarz