Follow Us

Istotne szczegóły polis samochodowych

Istotne szczegóły polis samochodowych

W przypadku ubezpieczenia OC nie zagłębiamy się nigdy w warunki ochrony. Nie jest to specjalnie istotne, ponieważ wystarczy takie ubezpieczenie mieć i w zasadzie nic innego nas nie interesuje. Inaczej wygląda sprawa z pozostałymi ubezpieczeniami, gdzie to najczęściej szczegóły sprawiają, że oferta jest dobra lub zła. Na co zwracać szczególną uwagę?

Kto i gdzie jest ubezpieczony?

Ubezpieczeni jesteśmy w samochodzie podczas jazdy, prawda? Tak, ale niekoniecznie tylko wtedy i niekoniecznie tylko my – kierowcy. Ubezpieczenie samochodu, w którym ubezpieczone są osoby, czyli ubezpieczenie NNW, może i powinno dzisiaj obejmować wszystkich pasażerów, a jego działanie powinno rozciągać się także na kwestie związane z obsługą samochodu, w tym z załadunkiem bagaży czy nawet z poruszaniem się po parkingu.

Kwestia geograficzna także ma tutaj bardzo duże znaczenie. Ubezpieczenie samochodu, niezależnie od jego rodzaju, powinno być z nami w kraju i za granicą. Dla mieszkańców terenów przygranicznych jest to zazwyczaj oczywiste, ale dla osób, które rzadziej znajdują się w pobliżu granic, może to być łatwe do przeoczenia.

Ograniczenia finansowe

Dobierając ubezpieczenie samochodu, trzeba pamiętać jeszcze o kwestiach związanych z ograniczeniami finansowymi względem odpowiedzialności ubezpieczyciela. Okazuje się bowiem, że jeśli naprawa naszego samochodu kosztowała 5000 złotych, raczej nie dostaniemy do ręki takiej właśnie kwoty. Związane jest to przede wszystkim z tym, że ubezpieczenie samochodu często przewidują udział ubezpieczonego w szkodzie. 80% płaci ubezpieczyciel, 20% płaci klient – są to oczywiście liczby przykładowe. Ma to na celu ograniczenie nieostrożności ubezpieczonego.

Ważnym elementem jest ponadto tak zwana konsumpcja sumy ubezpieczeniowej. Warto na nią zwracać uwagę, ponieważ powoduje ona, że każda wypłata z ubezpieczenia zmniejsza sumę ubezpieczeniową, co oznacza, że kradzież samochodu czy jego totalne zniszczenie mogą wiązać się z otrzymaniem tylko części jego wartości.

Warto dowiedzieć się więcej na https://mtu24.pl/ .

Dodaj komentarz