Jak samodzielnie obliczyć wysokość składki OC?

Każdy posiadacz dowolnego pojazdu zmechanizowanego jest zobowiązany raz na rok zapłacić składkę na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli chcemy poznać wysokość tej składki i przygotować się na stosowny wydatek, to niezbędny nam będzie kalkulator ubezpieczenia samochodu.

Użycie tego narzędzia sprawi, że samodzielne obliczenie składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC będzie bardzo proste

Wystarczy jedynie przygotować stosowne dokumenty, które zawierają dane, niezbędne do obliczenia składki. Chodzi tutaj o wszelkie dokumenty związane z ubezpieczanym pojazdem oraz dowód osobisty. Kolejnym krokiem jest po prostu wpisywanie żądanych przez system danych do odpowiednich kratek w sieci.

System zażąda przede wszystkim od nas danych dotyczących właściciela pojazdu. Chodzi tu najczęściej o datę urodzenia, czas, jaki mamy prawo do prowadzenia samochodu oraz miejsce zameldowania i stan cywilny. Wszystkie te czynniki mają olbrzymi wpływ na wysokość naszej składki. Najwyższą zapłacą bezdzietni kawalerowi, którzy mają prawo jazdy od niedawna i są w wieku dwudziestu lub dwudziestu kilku lat. Najtaniej system wyliczy składkę tym którzy mieszkają w małym mieście, prawo jazdy mają przynajmniej od dziesięciu lat, sami są w wieku trzydziestu lub czterdziestu lat i pozostają w związku małżeńskim.

Jak samodzielnie obliczyć wysokość składki OC?

Nie tylko jednak dane osobowe mają wpływ na wysokość składki OC

Duże znaczenie ma też to, czym jeździmy, czyli ubezpieczany pojazd. Najdroższe będą tutaj nieco wyeksploatowane, starsze z dużym przebiegiem, samochody sportowe o dużej mocy silnika. Taki pojazd wedle ubezpieczyciela pozwala na rozwijanie dużych prędkości, która z kolei jest przyczyną większości wypadków drogowych. W uprzywilejowanej sytuacji są właściciele pojazdów rodzinnych, takich jak Fiat czy Skoda. Zapłacą oni za ubezpieczenie OC najmniej.

Kiedy już wpiszemy wszystkie dane, to samą polisę możemy zawrzeć bez wychodzenia z domu, korzystając z możliwości podpisania umowy online. Możemy też wynik potraktować poglądowo i tym samym poszukać innego tańszego ubezpieczenia.

Więcej na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Artykuł napisany przez

Mam na imię Kamil, od kilku lat pracuję w dziale Bezpieczeństwa i Zabezpieczeń Komputerowych dużej firmie informatycznej. Coraz częściej spotykam się z bezradnymi klientami, którzy gubią się w natłoku sprzedawanych w świecie komputerowym informacji. Mam nadzieję, że moje artykuły wielu z Was przybliżą nieco jak ważne jest bezpieczeństwo własnego komputera w sieci i poza nią. Zapraszam do lektury!

Prosimy o komentarz z Twoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem.

Napisz odpowiedź