Follow Us

Kiedy fotowoltaika jest naprawdę skuteczna?

Kiedy fotowoltaika jest naprawdę skuteczna?

Z tego, że instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie z ogromnym potencjałem, zdaje sobie sprawę większość z nas. Większość z nas zadaje sobie jednak także pytanie, czy ich czas już nadszedł, czy też nadal mamy do czynienia z rozwiązaniami, które dopiero w przyszłości ukażą nam w pełni swoją siłę. Czy można już realnie myśleć o inwestowaniu w nie?

Pytanie o ustawienie

Jednym z tych pytań dotyczących fotowoltaiki, które pojawiają się najczęściej, jest pytanie o to, jak ustawić panele względem stron świata. Nie da się przy tym ukryć, że to właśnie właściwe ustawienie może okazać się decydujące dla opłacalności inwestycji. Przeważnie nie natkniemy się na sprzeciw mówiąc o tym, że najbardziej optymalny jest kierunek południowy, choć już pytanie o kąt odchylenia budzi pewne kontrowersje. Obecnie za optymalny uważa się w tym kontekście kąt 25 stopni. Jest mniej korzystny zimą, wpływa jednak na znacznie lepsze wyniki nie tylko latem, ale i wiosną. Jeśli konstrukcja pozwala na zmianę kąta nachylenia, można pomyśleć o tym, aby zimą zmieniać go na bliższy pionowi.

Błędy na które warto uważać

Fotowoltaika nie zawsze jest tak samo skuteczna. Okazuje się przy tym, że w większości przypadków ograniczenie jej wydajności to efekt niewiedzy samych osób decydujących się na instalację paneli. Warto więc przypomnieć, że ich wrogiem niezmiennie pozostaje zacienienie. Ogniw nie powinien zasłaniać cień, nie mamy przy tym na myśli jedynie cienia rzucanego przez komin, ale i tego, który dają drzewa. Ryzyko stanowią także ptasie odchody, a jesienią – spadające liście, regularne oczyszczanie paneli powinno więc stać się czymś oczywistym. Nie można też zapominać o tym, że kierowanie paneli fotowoltaicznych na różne strony świata, tylko w teorii może się wydawać dobrym rozwiązaniem. W praktyce odmienna orientacja to całkiem inne warunki działania. W rezultacie zamiast spodziewanych zysków, panele będą generować starty nawet pochodząc z oferty znanych producentów. Oczywiście, nie jest to rozwiązanie, na które nie można się zdecydować, należy jednak pamiętać wówczas o osobnych falownikach i pozostałym osprzęcie.

Więcej na https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/.

Dodaj komentarz