Follow Us

Kiedy powstała pizza, czyli początki włoskiego dania

Kiedy powstała pizza, czyli początki włoskiego dania

Pizza to danie, którego nie sposób nie lubić – potwierdzi to niemal każdy mieszkaniec naszego globu. Lubimy ją nie tylko za chrupiące bądź puszyste ciasto, ale także za szereg różnorodnych dodatków, które temu włoskiemu plackowi dodają smaku i aromatu. Jednak pizza to nie jest danie współczesnego świata – jej historia sięga wielu stuleci wstecz,

Czasy starożytności

Słowo pizza pochodzi od łacińskiego wyrażenia „picea’, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza placek mączny. I własnie jako taki placek pizza była znana w starożytności – w Egipcie, Grecji czy Rzymie. Już mieszkańcy antycznych miast wypiekali płaskie chlebki, które wcześniej nacierali czosnkiem, ziołami lub oliwą z oliwek. Tak przygotowana potrawa cieszyła się dużą popularnością w ówczesnych czasach.

Kiedy powstała pizza, czyli początki włoskiego dania

Włoski Neapol

Chociaż placki przypominające współczesne danie pojawiły się już w starożytności, to pizza, jaką znamy dzisiaj to faktycznie dzieło Włochów. Jej historia sięga 1889 roku, kiedy to do Neapolu przyjechała włoska królowa Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem. Co warte podkreślenia – jednym z jej ulubionych zajęć było podróżowanie po kraju i kosztowanie regionalnych przysmaków kulinarnych. W Neapolu postanowiła spróbować dań uznanego kucharza o imieniu Esposito. Z tej okazji mistrz kulinarny przygotował placek, na którym znalazły się dodatki w narodowych barwach Italii: czerwone pomidory, biały ser mozzarella oraz zielona bazylia. Przygotowana potrawa zyskała tak duże uznanie Małgorzaty, iż została nazwana imieniem władczyni – i w ten sposób powstała słynna na cały świat Margherita. Potrawa powstała w Neapolu stała się ogromnym hitem, a jej popularność niemal natychmiast przekroczyła granice miasta, a następnie także państwa i całego kontynentu. Dzisiaj to najpopularniejsza pizza. Dąbrowa Górnicza to jedno z wielu w Polsce miast, które zaprasza mieszkańców i turystów na skosztowanie tej skromnej, ale jakże smacznej wersji włoskiego dania.

Pizza – pomimo długiego stażu w kulinarnym świecie – wciąż znajduje się na pierwszych pozycjach w rankingach popularności. I nic nie wskazuje na to, aby miała to miejsce stracić.

Sprawdź menu na https://www.pizzadominium.pl/lokale/dabrowa-gornicza-c-h-pogoria

Dodaj komentarz