Follow Us

Wirusy i wydajność komputera

Wirusy i wydajność komputera

Wirusy czy tez oprogramowanie szpiegujące w różnym stopniu wpływać może na podwyższenie ilości zużywanych zasobów przez system operacyjny. Z założenia wiele z tych programów pisanych jest w taki sposób aby do swojej pracy wykorzystywały stosunkowo niewielką liczbę dostępnych zasobów, jednakże nie zawsze się to twórcom udaje. Jednym ze sposobów wykrywania takich programów przez oprogramowania antywirusowe jest właśnie badanie tego w jakim stopniu wpływają one na zużycie zasobów komputera.

Jako że programy te monitorują wszystkie działające na komputerze aplikacje dosyć szybko pojawił się pomysł stworzenia nowej funkcjonalności programów antywirusowych, czyli tworzenie alarmów wydajności czy też raportów wydajności komputera. Nawet jeśli na komputerze nie znajduje się żadne niebezpieczne oprogramowanie to użytkownik może zostać poinformowany o znacznym zużywaniu zasobów przez określone oprogramowanie. Każdy taki alarm warto sprawdzić, dotyczy on zwykle programów działających w tle czyli takich z których aktualnie użytkownik nie korzysta tak więc przynajmniej teoretycznie zużycie zasobów systemowych nie powinno być w ich przypadkach wysokie.

Jeśli są to sporadyczne sytuacje to mogą wynikać one na przykład z automatycznego aktualizowania się określonej aplikacji czy też pewnych problemów z ich działaniem. Jeśli problem natomiast powtarza się dosyć często to można przyjąć, że jest to już błąd samych twórców aplikacji która nie do końca działa wydajnie. W takim przypadku użytkownik rozważyć powinien albo skorzystanie z innej podobnej i być może o wiele wydajniejszej aplikacji lub też z nowszej wersji używanego przez siebie programu gdzie problem ten może być już w znacznym stopniu rozwiązany. Tego rodzaju informacje pomagają w zarządzaniu swoimi zasobami komputerowymi i w utrzymaniu wysokiej wydajności działania komputera.

Może to także skłonić użytkownika do wyłączenia nie używanych przez niego dotychczas aplikacji. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo iż użytkownik nawet nie zdawał sobie sprawy z większego wykorzystania przez daną aplikację zasobów.

Dodaj komentarz