Follow Us

Wymuszenia internetowe

Wymuszenia internetowe

Wymuszenia mogą niejednokrotnie prowadzić do wykradania danych do konta bankowych, a co za tym idzie - naszych pieniędzy!Stosunkowo nowym zagrożeniem w sieci WWW są tak zwane wymuszenia. Ich ofiarami najczęściej padają te osoby, które mają na swoich komputerach zainstalowane oprogramowanie szpiegujące i wyłudzające różnego rodzaju informacje. Mechanizm działania może być bardzo zróżnicowany, chociażby poprzez sugerowanie użytkownikowi zainstalowanie konkretnego oprogramowania antywirusowego, które ma nie jako dany problem usuwać.

Pobranie takiego oprogramowania może być odpłatne, nie ma natomiast gwarancji iż w rzeczywistości będzie to faktycznie program antywirusowy, zdarzają się przypadki tworzenia programów które tylko udają oprogramowanie antywirusowe , natomiast w rzeczywistości ich zadaniem jest inwigilacja użytkownika czy też możliwość przejęcia pełnej kontroli nad jego komputerem. W obu przypadkach jak można się domyślać są to działania bez mała groźne. Podobnie działają mechanizmy blokujące, także instalowane w takich programach. Mogą one blokować dostęp do określonych stron internetowych czy też uniemożliwiać normalne funkcjonowanie znajdujących się na komputerze aplikacji. Użytkownik może zostać poinformowany o konieczności uiszczenia opłaty, aby móc normalnie korzystać z wyżej wymienionych usług.

Bardziej radykalną formą takiego działania jest zablokowanie wręcz całego systemu komputerowego z którego korzysta użytkownik. W tym wypadku także pojawia się konieczność uiszczenia stosownej opłaty aby móc nadal korzystać ze swojego komputera. Należy przestrzegać przed dokonywaniem takich płatności w szczególności jeśli wymaga się aby dokonane były one za pośrednictwem karty kredytowej czy też karty płatniczej. W takiej sytuacji bowiem przestępcy mogą próbować obciążyć rachunek wyższą niż deklarowana kwotą, nie ma też gwarancji że po pewnym czasie od dokonania zapłaty problem nie wystąpi ponownie.

Najwłaściwszym działaniem jest więc instalacja dobrego programu antywirusowego który poradzi sobie z tego rodzaju zagrożeniami. Specjalne narzędzia można zastosować także wtedy gdy zablokowany jest cały system operacyjny i użytkownik nie ma możliwości normalnego korzystania ze swojego komputera.

Dodaj komentarz