Follow Us

Zabezpieczenie przed spamem

Niechciane wiadomości określane mianem spamu znają chyba wszyscy użytkownicy sieci. Zwykle są to reklamy czy inne podobne treści przysyłane na pocztę elektroniczną. Spam rozprzestrzeniać może się także zupełnie innymi drogami na przykład z wykorzystaniem popularnych komunikatorów internetowych, gdzie użytkownicy mogą stać się adresatami niechcianych wiadomości. W przypadku komunikatorów internetowych można się w dosyć prosty sposób zabezpieczyć po prostu ignorując wiadomości od nieznanych użytkowników.

Taką funkcjonalność udostępnia większość popularnych komunikatorów internetowych, ale oczywiście także nie wszystkie. Jeśli chodzi natomiast o pocztę internetową to działanie takie byłoby co najmniej bez sensu, dlatego też blokowane są tylko określone wiadomości. W zależności od tego gdzie użytkownik ma założona skrzynkę pocztową w dosyć różnorodny sposób możliwe jest filtrowanie niechcianych wiadomości, różna może być jednak czułość takich filtrów, co gorsza sam operator skrzynki pocztowej przesyłać może niechciane wiadomości do użytkowników, pomocne okazuje się wtedy zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci filtrów udostępnianych przez oprogramowania antywirusowe.

Filtry te działać mogą o wiele skuteczniej, często także w oparciu o informacje uzyskiwane przez program antywirusowy odnośnie konieczności blokowania spamu przychodzącego z określonych serwerów, pod uwagę brana może być także sama treść wiadomości, którą otrzymuje użytkownik. Stosowanie takich zabezpieczeń pozwala nie tylko swobodnie korzystać z poczty internetowej bez konieczności usuwania niechcianych informacji, ale jest to także zabezpieczenie przed ewentualnymi oszustwami oraz wyłudzeniami, jeśli są one stosowne na większą skalę.

Czułość dodatkowego filtru skonfigurować może użytkownik, często stosowany jest w tym przypadku także mechanizm sztucznej inteligencji, który dostosowuje się do zachowań użytkownika w celu określenia które wiadomości mogą być dla niego istotne, a które stanowić mogą po prostu spam.

Dodaj komentarz