Follow Us

Zagrożenia internetowe

Zagrożenia internetowe

Zagrożenia płynące z sieci - jak z nimi walczyć?Internet jest znakomitym narzędziem i źródłem informacji, ale jednocześnie korzystanie z niego niesie za sobą także wiele niebezpieczeństw. Podstawowym są oczywiście wirusy czy też oprogramowanie szpiegujące. Pierwsze wirusy, zwykle raczej nie groźne programy rozprzestrzeniały się za pomocą dyskietek, co oznaczało że potrzeba było znacznej ilości czasu aby takie oprogramowanie mogło się rozprzestrzenić i infekować kolejne komputery, dzisiaj sieje się to w ciągu sekund, a jeden zainfekowany komputer może szybko zrazić inne podłączone do danej sieci.

Zagrożeniem jest także podobnie rozprzestrzeniające się oprogramowanie szpiegujące które może wykradać poufne dane, ale jednocześnie stwarza także poważne zagrożenie dla prywatności osoby, która korzysta z sieci. W pewnych przypadkach także i takie programy mogą wpływać na wydajność oraz stabilność pracy systemu operacyjnego. Kolejnym poważnym zagrożeniem sieciowym są oczywiście oszuści Internetowi działający na wiele różnych sposobów. Aby się przed nimi uchronić warto zachowywać zawsze zdrowy rozsądek jak też śledzić artykuły dotyczące metod działań przestępców internetowych, niektóre oszustwa prowadzone są wręcz na światową skalę.

Do zagrożeń internetowych zaliczyć można także te zdecydowanie bardziej dotyczące samego użytkownika aniżeli komputera. Przykładem mogą być nie odpowiednie do wieku użytkownika treści, które znajdować mogą się w sieci. Dotyczy to oczywiście w największym stopniu dzieci, ale niezależnie od wieku każdy użytkownik Internetu narażony jest chociażby na ryzyko uzależnienia się od Internetu. Jest to coraz częściej spotykane zjawisko, które leczone jest w dokładnie taki sam sposób jak każde inne uzależnienie.

Taka forma uzależnienia się może być także dosyć trudna do zdiagnozowania. W tym przypadku także w znacznie większym stopniu narażone są dzieci oraz młodzież, czyli osoby które statystycznie spędzają w sieci najwięcej swojego wolnego czasu. Częstym zagrożeniem w sieci jest także dezinformacja, dosyć łatwo jest natrafić na niesprawdzone i w żadnym razie nie potwierdzone informacje.

Dodaj komentarz